Kúpele

Liptovský región oplýva aj nesmiernym bohatstvom minerálnych prameňov. Skoro pri každej obci sa môžete občerstviť výborným "medokýšom", ktorý ma neopakovateľnú chuť a aj priaznivé liečivé účinky. Takisto sa tu nachádza množstvo teplých minerálnych prameňov: Bešeňová, Liptovský Ján, Rojkov, Kalameny. Toto bohatstvo bolo už oddávna využívané k pitiu aj na liečenie. Liečivé účinky sa stali známymi široko-ďaleko a našli svojich priaznivcov aj v zahraničí.kúpele LÚČKY

LÚČKY    Nachádzajú sa na rozhraní Oravy a Liptova pod Chočskými vrchmi. Dnes su známym kúpeľným centrom Slovenska. Prvú kúpeľnú budovu postavil Adam Turjanský v roku 1761. V 19. storočí sa stali súčasťou kamerálneho panstva Likava. Nový objekt s jedálňou a hosťovskými izbami dal postaviť Wisner von Mongesten. Liečia sa tu hlavne gynekologické ochorenia, ako sú primárna a sekundárna sterilita, infertilita, poruchy vývoja maternice, stavy po gynekologických operáciách, komplikácie po interupcii, stavy po ožiarení rodidiel a pod. Rozhodujúcim činiteľom pri komplexnej kúpeľnej liečbe je termálna minerálna voda kúpeľného prameňa Valentína o teplote 32 stupňov Celzia. Dobré výsledky sa dosahuju najmä kombináciou pokojného a príjemného prostredia a liečivých účinkov minerálneho prameňa. Kúpele poskytujú mnohostranné kultúrne a športové využitie návštevníkov: vystúpenia populárnych osobností, folklórnych súborov, výlety do okolia, možnosť hrať minigolf, k dispozícii je tiež kino.
    Vďačným cieľom nenáročných turistických vychádzok sú Lúčanské travertíny, Lúčanský vodopád na potoku Raztočné a výstup na Veľký Choč. Neďaleko sa nachádza archeologická lokalita Zápolie, klasicistický rímskokatolický kostol z r. 1824 a kúpeľný dom z rokov 1943-1948.KORYTNICA
FATRANSKÉ LIEČEBNÉ KÚPELE, a. s., - v súčastnosti nefunkčné


    Kúpele ležia na severnom úpätí Prašivej v prekrásnom prostredí Nízkych Tatier vo výške 850m. n. m. Kúpele boli známe už v 16.st. Pramení tu osem minerálnych prameňov s alkalicko-železitým kupele obsahom vody. Kúpeľný dom bol postavený v roku 1835 a kúpeľná osada vznikla v polovici 19. st. Kvalita vody sa vyrovná kúpeľom v talianskom Monte Catini, francúzkom Vichy alebo anglickom Bath. Liečia sa tu choroby žalúdka, čriev, dvanástnika, pečene, žlčníka, slinivky brušnej, a porúch látkovej výmeny. Liečba má priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi. Poloha kúpeľov ležiacich v nadmorskej výške 850 metrov, na Slovensku jediných s horskou klímou, stimuluje i celkovú regeneráciu organizmu. Dnes sa kúpele znovu snažia získať niekdajšiu slávu. Zámerom je vybudovať kúpele menšieho, rodinného typu.
Možnosť ubytovania a stravovania je v liečebných domoch Slovenských liečebných kúpeľov (170 lôžok), reštaurácii (108 miest) a kaviarni (60 miest).
V maloobchodnej sieti sa predáva voda z prameňa "Klement" pod názvom Korytnica.
    Za SNP bola v kúpeľoch vojenská nemocnica, ktorú pripomína pamätník SNP a pamätná tabuľa. Neďaleko na vrchu Baba 1 120m sa nachádzajú lyžiarske terény. Z kúpeľov vedú značkované turistické trasy do Hiadelského sedla v hlavnom hrebeni Nízkych Tatier a na Donovaly.ĽUBOCHŇA

    Obec v nadmorskej výške 451m v údoli Váhu leží na začiatku takmer 25 km dlhej, pôvabnej Ľubochnianskej doliny. Rozvoj osady sa datuje do obdobia vzniku vodoliečebného ústavu na konci 19. storočia, ktorý sa v roku 1948 pretransformoval na endokrinologický ústav, jediný svojho druhu v Slovenskej republike, zameraný na liečbu endokrimných a metabolických chorôb. V obci sú kúpeľné, liečebné a ubytovacie stavby postavené od konca 19. st. Okrem nich tu môžeme navštíviť kaplnku sv. Cyrila a Metoda a technickú pamiatku - Ľubochnianskú vodnú elektráreň - ktorá je ešte dnes v prevádzke. V jednej z bočných dolín Ľubochnianskej doliny sa vytvorilo na ploche 4,3 ha hradené jazierko Blatné. .
    Kúpalisko pri rekreačnom zariadení Artisan poskytuje možnosti kúpania a tenisu na antukových dvorcoch. V zime je vyhľadávané lyžiarske stredisko. Množstvo turistických značkovaných chodníkov na hlavný hrebeň a bočne hrebene Veľkej Fatry. V doline je 8 štátných prírodných rezervácií, kde sa chránia vzácne porasty drevín - pralesovité porasty a horské i vysokohorské lesné spoločenstvá. V samotnej obci je lipová alej so 150 rokov starými lipami veľkolistými. Ľubochnianská dolina je známym poľovníckym revírom, vyskytujú sa tu také šelmy ako medveď hnedý, rys a vlk.ŽELEZNÉ

    Patria medzi menej známe kúpele, ľudovo prezývané Železnô. Nachádzajú sa v závere Ľupčianskej doliny v Nízkych Tatrách 33 km od Liptovského Mikuláša, ležia v nadmorskej výške 970 metrov. V súčasnosti slúžia ako detská ozdravovňa, predtým klimatické kúpele. Vyviera tu minerálny prameň so sírnatou železitou kyselkou.
    Sú tu možnosti lyžovania a v lete je východiskom do západnej časti Nízkych Tatier. Značkované trasy cez osadu Magurka na hlavný hrebeň Nízkych Tatier do sedla Ďurkovej (1700 m) a na vyhliadkový vrch Salatín (1630 m).