Liptovský Mikuláš

    Leží na Váhu v srdci Liptovskej kotliny asi 3 km od Liptovskej Mary, obklopený na severe Západnými a na juhu Nízkymi Tatrami. Je to okresné mesto (33 400 obyvateľov), významné administratívne, kultúrne a priemyselné centrum Liptova, stredisko cestovného ruchu a turistiky s bohatou históriou.

nočné mesto     V meste sa nachádza viacero historických pamiatok: Na Námestí osloboditeľov sú meštianske domy zo 16. a 17. st. (najstaršia je Pongrácovská kúria z 15. st. - - teraz sa tu nachádza Centrum Kolomana Sokola. Koloman Sokol, rodák z Liptovského Mikuláša, bol uznávaný grafik a maliar), neskorobarokový bývalý župný dom Liptovskej stolice (dnes sídlo Okresného úradu). Na námestí je tiež Ilesházyo kúria, známa ako Stoličný dom a Seligovský dom. Pôvodne bola postavená v renesančnom slohu. V roku 1713 údajne v tejto budove odsúdili legendárneho zbojníka Juraja Jánošika. V súčasnosti sa tu nachádza Múzeum Janka Kráľa. V mestskej časti Vyšný Hušták môžete nájsť garbiarske a farbiarske remeselnícke domy zo začiatku 19. st. V barokovom jezuitskom kláštore sú expozície Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva. Klasicistický evanjelický kostol bol rekonštruovaný v r. 1883 -1885, vo vnútri je barokový oltár, pred kostolom sa nachádzaju sochy M. M. Hodžu, J. Tranovského a P. M. Bohúňa. V roku 1713 bola pôvodne postavená klasicistická synagóga,ktorá bola obnovená v r. 1906. Najstaršou stavebnou pamiatkou v meste je mesto cez deň Gotický kostol sv. Mikuláša z druhej polovice 13. st., s výmaľbou od J. Hanulu, kde sa zachovali tri gotické oltáre, okolo kostola sú sochy J. Kráľa, sv. Mikuláša, G. F. Belopotockého. Otorené je počas omše, alebo na požiadanie na katolícke fare vo vedľajšej budove ( 044/552 21 42 ). Pongrácovská kúria (Námestie osloboditeľov 28) je najstaršou svetskou budovou v L. Mikuláši z polovice 15. st., rodinné sídlo šľachtica Pongráca postavené v gotickom slohu, teraz sa tu nachádza Klub mládeže. Usporadúvajú sa tu diskotéky, premietanie videofilmov. Okrem spomínaných múzeí sa zaujímavé exponáty nachádzajú aj v týchto budovách Čierny Orol, Galéria P.M. Bohúňa, Rodný dom RÁZUSOVCOV, Tatrín a Žiadosti Slovenského národa. Významnou architektonickou pamiatkou je budova Gymnázia M. M. Hodžu pomenovaná na pamiatku dôležitej osobnosti slovenského národného obrodenia, spisovateľa, filozofa, publicistu, evanjelického kňaza, spolupracovníka Miloslava Hurbana a Ľudovíta Štúra. Pamätná tabuľa Michala Miloslava Hodžu je umiestnená na budove gymnázia.

vodny slalom     V meste sa nachádza krytá plaváreň, vodácky areál s traťou pre vodný slalom, športový štadión, zimný štadión, kde sa hrá ľadový hokej, korčuĺovanie. Okolie mesta poskytuje všetkým návštevníkom bohaté podmienky pre lyžovanie a zimné športy. Turistickým lákadlom je aj vodná nádrž Liptovská Mara.

    Mesto je ideálnym východiskom túr do Západných Tatier , Žiarskej doliny, Nízkych Tatier, Demänovskej, Bocianskej a Jánskej doliny, do Jasnej, na Chopok, Ďumbier a Kráľovu hoľu. V Chočských vrchoch sú aj najkrajšie doliny na Slovensku Prosiecka a Kvačianská dolina.


Informačné stredisko - Inquiry office
Spoznajte mesto so sprievodcom!
Oficiálna stránka mesta
Povesti o Liptove