Ružomberok

     Okresné mesto má v súčasnosti okolo 31 000 obyvateľov. Je hospodárskym a kultúrnym centrom dolného Liptova s bohatou históriou. Jadro mesta bolo uchránené pred socialistickou výstavbou. Je pomerne dobre zachovalé a bolo vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu. Zachovali sa tu remeselnícke a meštiacke domy z 18. st. v pôvodnej uličnej mestsky urad RUZOMBEROK štruktúre, ako i viacero svetských a najmä sakrálnych pamätihodností. Nachádza sa tu aj pôvodne gotický zámok zo 14. st., prestavovaný v rokoch 1577 a 1629 a neskôr znova v 18. a 19. st. Medzi stavebné pamiatky patrí novobaroková radnica, gotický farský kostol, neskoršie prestavaný, s maľbami Jozefa Hanulu v interiéri, remeselnícke domy z 18. a 19. st., na ceste do Ludrovej gotický kostol, mariánsky stĺp z roku 1858, piaristické gymnázium z roku 1729, kostol Ružencovej Panny Márie v Černovej. Množstvo exponátov dokumentujúcich históriu mesta a regiónu môžete obdivovať v expozíciach Liptovského múzea. V Galérii Ľudovíta Fullu si môžete prezrieť maliarske dielo a užité umenie Ľudovíta Fullu, jedného zo zakladateľov moderného slovenského maliarstva.

    Neďaleko sa nachádza rázovitá obec Vlkolínec, zapísaná do svetového zoznamu UNESCO. V Likavke je cenná ľudová architektúra zrubových domov a sýpok. V amfiteátri pod hradom sa každoročne koná detský folklórny festival. Medzi stavebné pamiatky patrí aj budova železničnej stanice z roku 1871. Taktiež v tomto roku prechádzal mestom prvý vlak. Lokomotíva pri železničnej stanici počas SNP slúžila povstaleckému štábu pri bojoch v Revúckej doline na úzkorozchodnej trati Ružomberok - Korytnica.

    V meste sa nachádzaju športové štadióny, zimný štadión, futbalový štadión, plaváreň, basketbalová hala, kino KULTÚRA, veľké lyžiarské stredisko SKIpark Ružomberok, menšie lyžiarske vleky Černová , Biely Potok, Smrekovica - Skalná Alpa.

    Mesto má vynikajúce podmienky pre turistiku. Priamo z centra možno robiť výlety do okolitých pohorí - Veľkej Fatry 5 značkovaných trás synagoga v Ruzomberku hlavne do rekreačného strediska Malinné s charakterom prímestskej rekreačnej oblasti, do Nízkych Tatier vedú 2 turistické trasy a do Chočských Vrchov 4 značkované turistické chodníky, jedna vedie na vyhlidkový vrch nad mestom Predný Čebrať (943 m). Z mesta je možné vystúpiť aj na Veľký Choč - 1611 m. Z Hrabova sa možno dostať kabínkovou lanovkou do turistického centra Malinné. Odporúčame navštíviť chranené územie Jazierce - tufova terasa so vzácnymi travertínovými útvarmi, vyvieračkou, kaskádami a typickým rastlinným spoločenstvom, Vlčia skala - bralovitý útvar s vapencomilými spoločenstvami, Krkavá skala - štátna prírodná rezervácia - vapencový stlpovitý útvar, Doggerské skaly - chránený prírodný výtvor, Brankovský vodopád.

Folklorny subor Liptov

Informačné centrum Ružomberok
A. Bernoláka 1, 034 01 Ružomberok
tel.: +421 44 4313 611, +421 44 432 10 96
fax: +421 44 4313 611
e-mail: info@ruzomberok.sk, kic@murk.sk Oficiálna stránka mesta www.ruzomberok.sk
Fotografie mesta Ružomberok
Lyžiarske stredisko Skipark
Povesti o Liptove